Konuyu görüntüleyenler:
2 Misafir

Cevapla  Gönder 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filler hakkında genel bilgiler
09-12-2009, 01:49:27 AM
Mesaj: #1
Filler hakkında genel bilgiler
İmage
Filler bugün dünyadaki kara hayvanlarının en irisi ve en güçlüsüdürler. Asya ile Afrika'daki tropikal ormanların ve otlu ovaların bu canavarları irilikleri dolayısıyla başka hayvanların saldırısından emniyettedirler.
Filin vücudu gri renkli kalın ve sert bir deriyle kaplıdır. Fakat derisinin en azından 2,5 santim kalınlığında olmasına rağmen, fil soğuğa dayanamaz. Hafif bir ayaz bile hastalanmasına sebep olur.
Filin de bütün memeliler gibi kılları vardır, fakat bu tasa, sert ve seyrek havlar gözle görülmekten çok, elle dokunulunca hissedilir. Filin kalın ve gür kirpikleri ise 12 -13 santimden uzundur. Uzun ve ipimsi kuyruğunun ucunda tel gibi kıllardan bir küme bulunur. Hintli sanatkârlar, kuyruk kıllarım ince altın şeritleriyle sararak bunlardan bilezik ve yüzük yaparlar.
Pilin başı çok iri, gözleri ufak, kulakları da büyük ve yelpaze biçimindedir. Sağlam kaslı boynunun kısa oluşu, bağım çevirebilme kabiliyetini sınırlandırır. Beyni vücudunun iriliğine kıyasla ufak sayılır.
Filin, fildişi kaynağı üst kesici dişleri gelişerek ağzın dışına uzanmışlardır. Bunlar, hayvan yaşadığı kadar uzamaya devam ederler. Fillerin atasında bu dişler daha ilgi çekiciydi. 45 milyon yıl önce Afrika' da yaşayan bu tarih öncesi hayvanın üst kesici dişleri hemen hemen dikey olarak aşağıya iner, aynca alt çenesinde bulunan bir başka kesici diş çifti ise hafifçe yukarıya yönelmiş olarak ileriye uzanırdı.
Bugünün filinin, bu kesici dişlerinden başka, üst ve alt çenelerinin iki tarafında, her bîri muazzam bir blok olan azı dişleri vardır. Hayatının hiç bir devresinde filin on ikiden fazla dişi olmamıştır. Bir diş aşınınca, tâ ki düşünceye kadar yavaş yavag öne itilir, o zaman başka bir diş arkadan kayarak düşenin yerini alır. Hayvanın, hayatı boyunca yirmi dört dişi çıkar: Bunların ilk on ikisi ise süt dişleridir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş :

EN BÜYÜK GAFLET MELEK OLARAK GELDİĞİMİZ DÜNYADAN,
ŞEYTAN OLARAK GİTMEKTİR.

ALLAH (c.c) KORUSUN
SAKARYA
İmage
Değerli Misafirimiz,Linkleri Görebilmek için Üye Olmalısınız.Lütfen Buraya Tıklayıp Üye Olunuz.
User Tools
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla  Gönder 


Anahtar Kelimeler

Filler hakkında genel bilgiler indir, Filler hakkında genel bilgiler Videosu, Filler hakkında genel bilgiler online izle, Filler hakkında genel bilgiler Bedava indir, Filler hakkında genel bilgiler Yükle, Filler hakkında genel bilgiler Hakkında, Filler hakkında genel bilgiler nedir, Filler hakkında genel bilgiler Free indir, Filler hakkında genel bilgiler oyunu, Filler hakkında genel bilgiler download

Forum'a Git:


 

MyBB Tema
YASAL UYARI
Sitemiz forum sitesi olduğundan üyelerimizin açmış olduğu konular onay almadan yayınlanmaktadır.Forumumuzdaki tüm dosyalar tanıtım amaçlı olarak paylaşılmakta olup forum bünyesinde hiçbir dosya barındırılmamaktadır.Tanıtım amaçlı dosyaları bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C yasalarına göre suç sayılır.Hakkının ihlal edildiğini düşünen hak sahibi,şahıs veya şirketin bize bildirmesi durumunda,ihlal unsuru içerdiği tesbit edilen dosyalar yayından derhal kaldırılacaktır. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen kişi yada şirketler öncelikle ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Sitemizi kullanan üyelerimiz bu kuralları kabul etmiş sayılır.